Tip na výlet

Tip na výlet

 

 

Autobusem do Skryjí, konečná zastávka v obci. Odtud po červené značce směr Šafránkův mlýn. Po cestě můžeme udělat zastávku v „Hospůdce pod kapličkou„ i prohlídku kapličky na kopci, kde stával kdysi Hrádek.

Pokračujeme dál po červené kolem bývalé usedlosti „Na Hrádku„ naproti vidíme hrot Rysova, kde stával hrad, dnes jen zbytky valů a hradního příkopu.

Po cestě scházíme k řece a na bývalé pastvině můžeme objevit paličkovce šedavého, přejdeme Hadovský potok a pokračujeme dál podél řeky pod Košíkovem. Stavení naproti bývalá hájenka, vpravo ve svahu už vidíme stavení Štimberk, za ním se vlévá do řeky její levý přítok Nevěrský potok, za chvíli uvidíme Šafránkův mlýn, můžeme využít nabídku občerstvení. Naproti ve svahu na pravém břehu řeky je vidět nově zrekonstruovaný objekt na místě bývalého Havlova, spojeného s pobyty rodiny Havlových a našeho bývalého prezidenta Václava Havla. Kousek dál je zřícenina hradu Vickov. Můžeme se vyšplhat nahoru a nebo pokračovat podél řeky směrem do Trenckovy rokle. Cestou četných srázů a neschůdných úseků, kolem bývalého mlýna ,procházíme kolem studánky až do Trenckovy rokle. Přírodní památka nás nezklame, je to nádhera a naše trmácení stálo za to.

Dál máme na vybranou :

 

  1. pokračovat dál po červené až do Habří ,kde stojí za to prohlídka tohoto místa i když bohužel už nefunguje restaurace a pokračovat směr Mitrov ,Lopaty,Střítež a odtud autobusem do Tišnova. Cesta cca 20 km,případně dál i pěšky do Olší a dolů Klokočím až do Doubravníka.

 

  1. nebo se vyšplhat nahoru strmým svahem z rokle přímo nahoru,směrem k Drahonínu,kde nabízí osvěžení místní koupaliště a poté sejít dolů k Šafránkovu mlýnu,kde je možné občerstvení dle místní nabídky a pomalu  se zastávkou v hospůdce Pod kapličko se vracet do Skryjí. Cesta cca 13 km. Ze Skryjí pak autobusem do Tišnova.

 

 

Trasa se dá libovolně měnit ,od Šafránkova mlýna je možné odbočit směrem na Tišnovskou Novou Ves a dál pokračovat na Žďárec.Navštívit místní kostel Petra a Pavla, prohlédnout školu, kterou navštěvoval v době II.svět. války i zmíněný Václav Havel s pamětní deskou  spisovatelky Anny Pamrové, která odpočívá na místním hřbitově. Poté zajít do hospůdky a autobusem se vrátit do Tišnova.

 

Pohodu a pěkné zážitky !