Okolí

Okolí

 

Skryje leží v nádherném údolí řeky Bobrůvky. Příroda tu láká k výletům pěšky i na kolech. Zásluhou Klubu českých turistů jsou cesty dobře vyznačeny a i když jsou trasy místy až neschůdné, vedou nás přírodou, kde je opravdu na co koukat.

Oblíbené trasy vedou od Tišnova, přes Předklášteří, Mezihoří a Dolní Loučky. Dál můžeme pokračovat na Újezd, Tišnovskou Novou Ves, Žďárec, Strážek a Meziboří až na Dolní Rožínku. Dál potom případně směrem na Bystřici nebo Pernštejn.

Z Louček lze pokračovat přes Újezd do Skryjí a odtud dál směrem do Trenckovy rokle do Habří nebo nahoru do Drahonína a odtud přes Olší do Nedvědice. Značených stezek je tu mnoho a je možné pokračovat údolím a nebo trasy různě měnit a kombinovat. Každá je něčím zajímavá. Vždy je možné načerpat síly v některé z hospůdek, které jsou na cestě.

Chráněné rostliny a zajímaví živočichové
V tomto směru je nejzajímavější tolijová louka, kde se vyskytuje tolie bahenní. Nachází se zde ve zcela atypické lokalitě. Dále se v okolí Skryjí vyskytuje zimozelen okoličnatý, hruštička zelenokvětá, česnek medvědí, kociánek dvoudomý, vemeník dvoulistý, průtržník lysý či paličkovec šedivý. Řadu živočichů již najdete jen málokde, tak jako kudlanku nábožnou můžete v létě spatřit pod Červenou skálou.

Staré mlýny
Staré mlýny patřily k hradům. Na pravém břehu k Rysovu mlýn Buchalův, na levém břehu patřil Hrádku mlýn Medkův, dnes Mašíčkův. Do současnosti se zachovalo zcela mimořádně krásné stavení včetně technického zázemí mlýna v domě č. p. 6, majitele pana Mašíčka.

Bohuslav Fuchs
Ve Skryjích v části Mezibrodí je nádherně zakomponovaný komplex textilní továrny a obytných budov. Podle návrhu architekta Fuchse byla továrna založena v roce 1938. Rodinné domky byly určeny pro potřeby zaměstnanců a zahrnovaly hospodu, vinárnu, bar a sál pro kulturní akce, později i kinosál.

Zříceniny hradů
Od Louček - Loučka, v Újezdě Hrádek - ve Skryjích Rysov a Hrádek, na katastru Drahonína Košíkov, dál Víckov na k.ú.Žďárce, Mitrov u Stražku. Pernštejn jako cíl cyklotrasy a třešnička na dortu - jako jediný zůstal zachován a nikdy nebyl dobyt. Ty ostatní byly jen chudé Popelky.

Cyklotrasa
klášter Porta Coeli v Předkláštěří – Dolní Loučky – Pernštejn
 
Dějiny Skryjí
Pro ty, kteří se chtějí o naší obci dozvědět ještě víc, a pro ty z vás, kteří máte k obci blízko, je určena kniha Dějiny Skryjí autora Tomáše Šimka.